strada della fora
Strada della Forra to stroma, kręta górska droga, która wije się pomiędzy skałami i oferuje wspaniałe widoki na Jezioro Garda oraz okoliczne szczyty.
Od 1 kwietnia do 12 listopada przejezdność Strada della Forra podlega następującym zasadom dla każdego typu samochodu, motocykla i roweru:
Od godziny 7:00 jednokierunkowa naprzemienna, regulowana sygnalizacją świetlną.
Od 10:00 do 19:00 w jedną stronę od skrzyżowania ze Strada Gardesana do 3. kilometra (miejscowość la Forra).
Sanktuarium Madonna di Montecastello nad Jeziorem Garda
Na skalistym brzegu, tuż nad 700-metrowym urwiskiem opadającym wprost do Jeziora Garda znajdują się klasztor i Sanctuario Madonna di Montecastello. Jest to popularne miejsce pielgrzymkowe, ale i niezwykły punkt widokowy, w niczym nie ustępujący słynnym „tarasom grozy” w Pieve.
Przełęcz Gavia 2621 m.n.p.m
Droga jest przepiękna – pełna kombinacji prostych, serpentyn, stromizn i różnic wysokości zza których wyłaniają się zapierające dech w piersiach alpejskie widoki. W początkowym odcinku podjazdu nachylenie wynosi ok 5%, momentami wzrasta nawet do 16%. Średnie nachylenie całego podjazdu wynosi ok 8%.
Wzdłuż trasy, w okolicach szczytu przełęczy, położone dwa przepiękne jeziora: Lago Bianco i Lago Nero. To drugie usytuowane jest tuż przy przełęczy, po południowej jej stronie.
W odległości ok. 3 kilometrów od szczytu przełęczy, znajduje charakterystyczny (i sławny wśród odwiedzających przełęcz), a mrożący krew w żyłach tunel. Tunel jest ciemny, stromy i wilgotny. Przejazd tunelem może wywołać u niektórych uczucie sporego niepokoju, o czym zgodnie powtarzają szczególnie rowerzyści. Zbudowano go by ominąć najbardziej niebezpieczną część drogi zwaną Gavia Vecchia.
Stelvio
Nazywają ją królową alpejskich przełęczy. I nie bez powodu. Od prawie 200 lat Passo Dello Stelvio budzi podziw wśród wszystkich podróżników, którzy się na niej znaleźli. Przebiegająca przez nią SS38 jest jedną z najbardziej znanych, górskich dróg na świecie, najbardziej krętą drogą Europy
Stworzona w latach 1820-1825, na rozkaz panującego ówcześnie cesarza austriackiego Franciszka II Habsburga, przez włoskiego inżyniera Carla Doneganiego. 50-kilometrowa trasa łącząca Bormio i Prad to 83 180-stopniowe zakręty, z których znaczna część, bo aż 48, znajduje się na jej północnym odcinku. Pierwotnie przeznaczona do jazdy wozami konnymi, od czasu swojego powstania nie uległa wielkim zmianom. Zakręty są naprawdę kręte, średnia nawierzchnia, miejscami leżące kamyczki i ubytki w asfalcie mogą sprawić nie lada kłopot i sprawiają, że sama trasa jest dość wymagająca i niebezpieczna. Jednak, bezsprzecznie warta tego, żeby wjechać na sam szczyt.
Jezioro Como
Jezioro Como, położone w północno-zachodniej części Lombardii, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całych Włoszech. Stanowi trzecie co do wielkości jezioro w tym kraju, ustępując tylko jezioru Garda, które znajduje się w okolicy Werony, oraz jezioru Maggiore, położonemu bardziej na zachód
Chociaż jezioro Como nie jest największe pod względem powierzchni, to ze średnią głębokością wynoszącą 154 metry i najgłębszym punktem osiągającym 400 metrów przoduje jako jezioro o największej głębi w całych Alpach. Dla wielu jest też najpiękniejszym.
Arona
Arona znajduje się nad brzegiem jeziora Maggiore, w prowincji Novara, w Piemoncie. Z miasteczka można podziwiać malownicze widoki na jezioro Maggiore.
Nad brzegiem jeziora Maggiore, w Aronie, tuż za miastem, na wzgórzu Via Crucis znajduje się posąg San Carlo Borromeo, zwany także Sancarlone. Statuę poświęcono Świętemu Karolowi Boromeuszowi – katolickiemu arcybiskupowi i włoskiemu kardynałowi, który urodził się w twierdzy w Aronie w 1538 r. Posąg ten ma 35 metrów wysokości i wykonano go z miedzi.
W bliskim sąsiedztwie znajdują się także trzy kaplice drogi krzyżowej, kościół i seminarium. XVII-wieczny kościół jest imponującym przykładem barokowej architektury. Obok ołtarza, za rzeźbionymi drewnianymi drzwiami znajdują się relikwie Świętego, jego maska pośmiertna i płótna poplamione jego krwią.