O nas…

Pielgrzymka Motocyklowa
Iskra Miłosierdzia to ruch
motocyklistów, którzy podjęli
wyzwanie niesienia
Bożego Miłosierdzia .

KIM JESTEŚMY?

POZNAJ NAS…

Pielgrzymka Motocyklowa Iskra Miłosierdzia to ruch motocyklistów,
którzy podjęli wyzwanie niesienia Bożego Miłosierdzia przez szlaki Europy.

Co roku organizowana jest pielgrzymka, w której bierze udział nawet 300 osób, a uzupełnieniem są spotkania w Pierwsze Soboty Miesiąca od maja do października w różnych częściach Polski. Do tej pory Iskra pielgrzymowała do Rzymu, Fatimy, Medjugorie, Koryntu oraz po wschodnio-północnej Polsce. Charakterystycznym dla pielgrzymki jest to, że w godzinie miłosierdzia, nie zależnie od miejsca pobytu (niejednokrotnie stacje benzynowe), grupy motocyklowe zatrzymują się by odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia, wzbudzając przy tym zainteresowanie wśród napotkanych osób. Słowa modlitwy „Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”, co roku docierają z krakowskich Łagiewnik do najdalszych części Polski i Europy.

NASZA HISTORIA

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO..?

Historia Iskry zaczęła się w 2016 roku tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Kiedy motocykliści zgłosili się do komitetu organizacyjnego z prośbą o możliwość asystowania na motocyklach papieżowi Franciszkowi niestety ze względów bezpieczeństwa spotkali się z odmową. Pracujący wtedy jako Dyrektor Biura Prasowego ŚDM ks. Adam Parszywka, zapalony motocyklista, postanowił jednak wykorzystać fakt, że wielu motocyklistów to osoby mocno wierzące i wpadł na pomysł zorganizowania pielgrzymki motocyklowej do Rzymu bezpośrednio poprzedzającej wydarzenia w Krakowie. Ponieważ hasłem przewodnim ŚDM miało być Miłosierdzie, a do uruchomienia motoru potrzebna jest iskra, rajd – pielgrzymka przyjęła nazwę Iskra Miłosierdzia.

Zaledwie w ciągu dwóch miesięcy zebrała się grupa 180 motocyklistów, którzy wyruszyli w stronę Rzymu, a towarzyszył im kamper Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Momentem kulminacyjnym było spotkanie z Ojcem Świętym w Watykanie i przekazanie mu prezentów: białej kurtki ramoneski z logo ŚDM, kasku z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i napisem „Jezu Ufam Tobie” oraz krzyża wykonanego z elementów motocykla.

Podczas pożegnalnej kolacji u goszczących motocyklistów Salezjan, nikt nie chciał się pogodzić z myślą, że to koniec. Zaczęły padać pytania w stronę organizatorów o następną pielgrzymkę.

foto: M. Król, P. Krzyżak, B. Marcinak, P.Urbanowicz, l’Oservattore Romano

Ze względu na obchody stulecia objawień Matki Boskiej Fatimskiej przypadające na 2017 r. podjęto decyzję, by kontynuować rozpoczęte dzieło i za cel wybrano pielgrzymkę do Fatimy w Portugalii. W drodze do Fatimy grupa 165 motocyklistów odwiedziła także francuskie sanktuaria w Lourdes i La Salette.

W tym roku rekordowa ilość 300 motocyklistów pielgrzymowała wspólnie do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie. Odwiedzając po drodze Budapeszt motocykliści spotkali się z Konsulem RP na Węgrzech i wspólnie złożyli wieńce pod jedynym wolnostojącym w tej części Europy pomnikiem upamiętniającym ofiary mordu Katyńskiego.

Goszcząc w bośniackiej szkole w miejscowości Zepce spędzili czas z dziećmi przebywającymi tam na kolonii i organizowali im przejażdżki motocyklami wokół szkolnego boiska. Motocykliści odwiedzili też bazę wojska polskiego w Sarajewie. Następnie w na terenie Chorwacji pojechali do ośrodków Cenacolo, gdzie przebywają osoby na odwyku od swoich uzależnień i wysłuchali ich świadectw.

W okresie będącym rokiem misyjnym w Kościele Katolickim Iskra Miłosierdzia wędrowała śladami św. Pawła (Apostoła narodów) poprzez Saloniki, Fillipi, Kalambakę, Korynt aż do Aten. Droga do Grecji biegła przez rumuńską serpetynę Transaplinę oraz wymagała przeprawy motocykli barkami na bułgarski brzeg rzeki Dunaj. Będąc już w Grecji Msze Święte odbywały się w najpiękniejszych sceneriach: nad strumykiem przy którym św. Paweł ochrzcił Lidię, jako pierwszą mieszkankę Europy, pomiędzy ruinami starożytnego Akrokoryntu oraz przy wschodach i zachodach słońca na przepięknych piaszczystych greckich plażach. W tym samym czasie kiedy pielgrzymka dotarła do Koryntu rozpoczęły się obchody ku czci świętego Pawła i można było ucałować jego relikwie.

Pomimo pandemii i braku wyjazdu na zagraniczną pielgrzymkę również zapisał się na kartach historii Iskry Miłosierdzia. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się Msza Święta sprawowana przez nowo wyświęconego księdza Patryka Chmielewskiego, który już jako kleryk zaczął towarzyszyć Iskrze w jej pielgrzymkach.

Odbywały się także pierwszo-sobotnie spotkania, w różnych częściach Polski organizowane poprzez grupy pielgrzymów pochodzących z tych regionów. Spotkania te miały miejsce w Zakopanem na Krzeptówkach, Krakowie, Łodzi, Kędzierzyn- Koźle Kłodnica, Żory – Jaworzno, Wetlina.

Pierwszo-sobotnie spotkania były też kontynuowane w roku 2021 i nikt nie ma już wątpliwości, że stały się stałym elementem ruchu Iskry Miłosierdzia. Spotkania odbyły się w Kaliszu, Zakopanem, Łodzi, Kraczkowej, Czernej i Częstochowie, W tymże roku udało się też wreszcie zorganizować dłuższą, bo aż tygodniową, wspólną wyprawę po wschodnio-północnej Polsce, która zaczęła się w Sanktuarium w Kodniu, a swoje przystanki miała w Pratulinie, Radecznicy, Sokółce, Świętej Lipce i Gietrzwałdzie.

Do dzisiaj niesiemy Boże Miłosierdzie przez szlaki Europy, modląc się Koronką oraz wynagradzając Maryi za grzechy przeciw jej Niepokalanemu Sercu w pierwsze soboty miesiąca.

Dołącz do nas…

W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!
Bądźcie świadkami Miłosierdzia!
św. jan paweł ii
Kraków, 17.08.2002 r.

MIEJSCA PIELGRZYMEK

GDZIE BYLIŚMY?

Sprawdź, do których miejsc nieśliśmy Boże Miłosierdzie…

SEZONY

OSOBY

MIEJSCA

KILOMETRY

NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ, ABY OTRZYMYWAĆ POWIADOMIENIA
O NOWYCH WYDARZENIACH
ZAPISZ SIĘ