Lago di Braies

Jezioro Braies (w języku niemieckim Pragser Wildsee) położone jest na terenie rezerwatu przyrody Fanes-Sennes-Braies na wysokości 1494 m n.p.m., choć dotarcie do niego wcale nie wymaga podchodzenia pod górę, jak choćby w przypadku naszego Morskiego Oka. Jego głębokość to średnio 17 m, maksymalnie 36 m, co czyni je jednym z najgłębszych w Południowym Tyrolu.

Południowy Tyrol do roku 1919 był częścią Austro-Węgier, do Włoch został przyłączony w wyniku klęski monarchii Habsburgów w I wojnie światowej. Większość jego mieszkańców po dziś dzień nie pogodziła się z takim podziałem terytorialnym, a jednym ze efektów jest autonomia regionu i traktowanie języka niemieckiego jako równorzędnego z włoskim. Jak to wygląda w praktyce? Na ulicach spotkacie dwujęzyczne tablice drogowskazowe, na mapach dwujęzyczne nazwy miejscowości i atrakcji turystycznych, a mieszkańcy przeważnie w pierwszej kolejności odezwą się do Was po niemiecku. Nie można mieć im tego za złe, ale mimo wszystko dziwne jest usłyszeć na pytanie „quanto costa?” odpowiedź „vier euro” 

 Nad Braies dotrzecie bez problemu motocyklem  parkując go na jednym z kilku parkingów za cenę 3 euro.

Passo di Gardena

Passo Gardena z Corvara to podjazd który  ma długość 8.8 km i pokonuje 594 metrów w pionie ze średnim nachyleniem 6.7%, . Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2121 metrów nad poziomem morza.Po wyjeździe z  Corvary, szeroka, czasami ruchliwa droga pnie się pod górę  przez 19  ostrych zakrętów. Iglaki wzdłuż górskiej flanki stopniowo stają się rzadsze, a panoramy są tym piękniejsze. Już z daleka widać zatłoczony przez turystów szczyt pomiędzy Pizes de Cier a grupą Sella.
Piękne przejście przez przełęcz z panoramą 360° Dolomitów!

Basilica dei Santi Martiri Anauniesi

Via del Pra de la Fiera, 38010 Sanzeno TN, Włochy — Msza święta 

Święci Męczennicy, którym poświęcona jest bazylika ( Sisinnio, Martirio i Alessandro ) to trzej misjonarze, przybyli prawdopodobnie z Kapadocji i wysłani do Val di Non przez biskupa Trydentu Vigilio , w celu nawrócenia miejscowej ludności na chrześcijaństwo . Po przybyciu do Anaunii utworzyli małą wspólnotę monastyczną, od której rozpoczęli głoszenie. Miejscowa ludność jednak nadal bardzo przywiązana do pogańskich obrzędów i wiary w bóstwa zdolne kierować życiem, a przede wszystkim działalnością rolniczą, nie akceptowała przepowiadania trzech misjonarzy. 29 maja 397 roku Sisinnio, Martirio i Alessandro zostali zabici na stosie podczas pogańskiego święta religijnego, którego celem było promowanie urodzajności pól i żniw ( Ambarvalia ) w miejscowości Mecla (dzisiejsze Sanzeno).

Romańska bazylika ma 46 m długości, 14,50 m szerokości i 13,45 m wysokości. Posiada trzy nawy z czterema kolumnami po każdej stronie, zakończone kapitelami z motywami gotyckimi połączonymi z renesansowymi elementami dekoracyjnymi . Cała konstrukcja wykonana jest z jasnego kamienia.

Budowę rozpoczęto w 1480 roku, zaczynając od murów obwodowych poprzedniego kościoła, a zakończono w 1542 roku kamienną okładziną elewacji.

Kaplica, której początki sięgają starożytnego kościoła, znajduje się w prawej nawie i jest chroniona kutą bramą. Na lewej ścianie znajduje się fresk z XII wieku, przedstawiający trzech męczenników w otoczeniu postaci ze Starego i Nowego Testamentu oraz symboli miesięcy. Pośrodku kaplicy znajduje się czerwona kamienna arka z Trydentu, w której znajdują się szczątki świętych.(popioły)