Mariazell

Bazylika narodzenia Matki Bożej

Mariazell to pięknie położone na wysokości 860 m n.p.m., pośród otaczających je Alp, narodowe sanktuarium maryjne Austrii, Czech i Węgier z cudownym, wyrzeźbionym w lipowym drzewie, wizerunkiem Maryi trzymającej na kolanach Dzieciątko Jezus.
Historia sanktuarium ma swój początek w 1157 r. Wówczas, jak głosi legenda, z benedyktyńskiego klasztoru św. Lamberta, położonego pośrodku Alp, wyruszył mnich Magnus, aby krzewić wiarę i założyć nowy klasztor. Mnich ów, niosący ze sobą tylko niewielką figurkę Maryi z Dzieciątkiem wyrzeźbioną w lipowym drzewie, został napadnięty przez zbójców. Gdy próbował uciekać, drogę zatarasował mu wielki odłam skalny. Mnichowi nie pozostało nic innego, jak tylko żarliwie się modlić do Matki Bożej. Skała niespodziewanie za jego plecami pękła, ukazując szczelinę, którą mógł uciec przed zbójcami. W miejscu cudu mnich postanowił – w dowód wdzięczności dla Maryi – wybudować malutką kapliczkę. Poprosił drwali, wracających z pola o jej zrobienie i umieścił tam figurkę. Ponieważ miejsce to swoim wyglądem przypominało zakonną celę, nazwano je Mariazell, czyli celą Maryi.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1200 r. Do rozsławienia tego miejsca przyczynił się jednak dopiero Ludwik I Węgierski (ojciec św. Jadwigi, królowej Polski), który po zwycięstwie nad Turkami w 1360 r. odbył dziękczynną pielgrzymkę do Mariazell i swoimi darami przyczynił się do rozbudowy sanktuarium oraz ofiarował obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem w ramie zdobionej herbami ziem pozostających pod jego panowaniem (w tym również herbem Królestwa Polskiego). Z biegiem lat, mimo braku objawień i cudów, Mariazell zyskiwało na znaczeniu jako centrum wielu pielgrzymek. W 1339 r. papież Bonifacy IX wydał bullę ogłaszającą możliwość uzyskania odpustu zupełnego przez pielgrzymów odwiedzających Mariazell. Matka Boża zyskała tytuł Wielkiej Matki Austrii i krajów niemieckojęzycznych, Matki Ludów Słowiańskich oraz Pani Węgier.
Sama bazylika zachwyca swoją architekturą i wystrojem wnętrza. Godne uwagi są zwłaszcza dwa ołtarze, freski na suficie oraz boczne kaplice, w tym szczególnie Kaplica Łaski z lipową figurką Maryi z Dzieciątkiem.

JUFA Hotel Eizenerz

Super Expres  6.12.2023 

Kamil Stoch wyleciał z kadry… spokojnie potrenować. Trzykrotny mistrz olimpijski od dziś jest w Eisenerz. Tam ma mieć ciszę, spokój i odzyskać nadzieję na dobre skoki. – Piotr Żyła i Dawid Kubacki potrzebują innego dojścia do formy, co trochę pokazały wyniki, bo obaj kwalifikowali się do drugich serii. Skocznia w Eisenerz jest bardzo fajna. Poza tym nie mam tam zasięgu, taki trochę koniec świata. Można w spokoju potrenować, a trenerzy chcą z Kamilem popracować nad pozycją dojazdową – mówi nam Jan Winkiel, sekretarz PZN.

JUFA Hotel Zamek Röthelstein

Zamek Röthelstein został zbudowany na Klosterkogel w latach 1655-1657 przez Urbana Webera , opata opactwa Admont , i służył jako letnia rezydencja opatów i ich współbraci . Kiedy w 1865 roku spłonęło opactwo Admont, zamek Röthelstein służył jako alternatywna kwatera mnichów. Do początku II wojny światowej w zamku znajdowała się galeria obrazów licząca 370 zdjęć. Pozostałości dawnej kolekcji malarstwa znajdują się obecnie w kapitularzu opactwa Admont i w tamtejszym muzeum.

W 1938 r. Röthelstein zostało przejęte przez Rzeszę Niemiecką. Służył jako obóz wakacyjny dla Związku Dziewcząt Niemieckich . Zdeponowano tu także kolekcję obrazów Heinricha Himmlera . Zamek pozostawał w posiadaniu opactwa Admont do 1974 roku. W 1973 roku Styryjskie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych nabyło zamek Röthelstein, odrestaurowało go w latach 1974–1977 pod kierunkiem wiedeńskich architektów Eisenhofer & Gnilsen i przekształciło w pensjonat młodzieżowy.