Avignon

Chociaż Awinion najczęściej kojarzone jest ze słynnym mostem (o nim za chwilę), największą atrakcją miasta jest bez wątpienia pałac papieski w Awinionie. Awinion było siedzibą papieży w latach 1309 – 1377, a na okres ten mówi się niewola awiniońska papieży. Z Rzymu na Prowansję przeniósł się Klemens V, a łącznie urzędowało tu 7 papieży i 2 antypapieży. Co ciekawe, dopiero po powrocie do Rzymu siedzibą papieża stał się Watykan. Przed okresem awiniońskim papieże urzędowali na Lateranie.

Pałac Papieski (Palais des Papes)- jest to jeden z najatrakcyjniejszych budynków we Francji, rocznie odwiedza go około 500 tyś. turystów. Jest to największa gotycka budowla e Europie, jej powierzchnia wynosi 15 tyś. m². Ta dawna rezydencja papieska powstała w dwóch etapach. Stary Pałac (Palais Vieux) wybudowany został w latach 1134 – 1342, za czasów pontyfikatu papieża Benedykta XII.  Palais Neuf, czyli Nowy Pałac zbudowano w latach 1342 – 1352, za czasów papieża Klemensa VI. Oba budynki wchodzą w skład kompleksu Pałacu Papieskiego i reprezentują styl gotycki. Obie części tworzą nieregularny plan, kompleks budynków skupiony jest wokół dwóch czworobocznych dziedzińców. W latach 1309–1377 w pałacu rezydowało siedmiu papieży, tu przyjeżdżali z wizytą królowie i cesarze. Tutaj odbywały się liczne ceremonie religijne i festyny, pałac posiadał też własną mennicę. W czasie rewolucji katedra, jak wiele innych budowli we Francji, została złupiona, a do pierwotnej funkcji przywrócono ją w 1822 r.Z dawnego, bogatego wystroju pomieszczeń zachowało się niewiele, jedynie rzeźby, oraz liczne malowidła ścienne. Na szczególną uwagę zasługują malowidła w kaplicach Św. Jana i Św. Marceliana (Żywoty patronów kaplic) oraz komnatach papieskich. Innymi interesującymi pomieszczeniami są  Sala Konsystorzowa (Consistoire) z galerią portretów papieży, czyli miejsce zebrań najwyższej rady Kościoła oraz  Komnata z Jeleniem, czyli jedyna sala, gdzie zobaczyć można malowidła o tematyce świeckiej.

Most w Awinion (Pont Saint-Benezet, Most św. Benedykta z Awinionu) zwany także mostem awiniońskim jest faktycznie tylko fragmentem mostu. Zbudowany w XII wieku, łączył oba brzegi Rodanu, a dzisiaj jest chyba najbardziej znanym mostem na świecie. Śpiewa się o nim piosenki, jak chociażby znaną francuską Sur le pont d’Avignon, czy polskie: Pocztówka z Avignon Janusza Radka i Awinion zespołu Kombi. Z 900 metrowej budowli przetrwały do dzisiaj tylko 4 przęsła (z 22) i kapliczka św. Mikołaja (w której znajdował się grobowiec Benedykta). Resztę zniszczyły wody Rodanu, a mostu nie odbudowano po powodzi w XVII w.

Katedra Notre – Dame – des Doms -świątynia usytuowana jest nieopodal Starego Pałacu, wchodzi w skład kompleksu Palais des Papes. Jest to najstarsza budowla sakralna w mieście. Jej budowa ciągnęła się przez kilka wieków, rozpoczęto ją około V stulecia, ale swój aktualny, romański kształt zyskała dopiero w XII wieku. Na szczycie kościoła znajduje się pozłacany pomnik Madonny z 1859 roku. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje XII wieczny ołtarz romański oraz grobowce, reprezentujące styl gotyku płomienistego, ze szczątkami ciał Jana XXII i Benedykta XII. Nieopodal wejścia na chór ustawiony jest XIII wieczny tron biskupów, udekorowany licznymi ornamentami zwierzęcymi. Podczas rewolucji francuskiej świątynia została złupiona i zniszczona, funkcję sakralną zaczęła pełnić ponownie dopiero w 1822 roku. Wokół katedry znajduje się park Rocher  des Doms są to piękne ogrody, bogate w różnorodne gatunki roślin – doskonałe miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu kompleksu.

Les Remparts – to mury otaczające starówkę Awinionu. Ich długość wynosi 4,5 km . Wybudowane zostały około XIV wieku. Prawdopodobnie pełniły one rolę raczej odstraszającą niż obronną, bo już sam kompleks pałacu był twierdzą nie do zdobycia i tam koncentrowała się główna linia obrony miasta. Mury pełniły też rolę chroniącą Awionion przed często kapryśnymi wodami Rodanu

Atrakcje wokół Avignon

Opactwo Senanque

40 km na wschód od hotelu w pobliżu uroczego miasteczka Gordes, znajduje się w środku lawendowego pola, to stąd pochodzi słynne zdjęcie przedstawiające opactwo pośród kwitnącej lawendy.

Pont du Gard

W miejscowości Vers Pont du Gard-32 km od hotelu na zachód.

Zachowany w dolinie rzeki Gard odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Wzniesiono go po wschodniej stronie Masywu Centralnego. Budowla o łącznej długości około 50 km i całkowitym spadku 17 m, składała się z szeregu tuneli i mostów wzniesionych z przyciętych bloków kamiennych bez zaprawy. Zaprawy użyto tylko do wylania fundamentów pod filary mostu, które stoją w wodzie[1]. Tajemnica twardości i ścisłego przylegania do kamiennych bloków rzymskiej zaprawy polegała na niedokładnym jej wymieszaniu i ubijaniu jej po wylaniu[2][3]. Powstała w latach 26–16 p.n.e. na polecenie Agrypy (na moście zachowała się poświęcona mu inskrypcja z 19 p.n.e.).

Jest to trzypiętrowa arkada o wysokości 49 m i 6,4 m szerokości. Poszczególne części arkady zbudowano w sumie z 52 łuków:

6 w dolnej kondygnacji
11 w środkowej
35 w najwyższej
Dolna część spełniała rolę mostu przebiegającego nad rzeką. Na górnej umieszczono kanał prowadzący wodę. Całkowita długość zachowanego odcinka akweduktu wynosi ok. 270 m. Spadek, typowy dla rzymskich konstrukcji, to 35 cm na długości 1 km. Tylko na budowę mostu zużyto ok. 21 000 m³ kamienia o łącznej wadze ok. 50 400 ton. Akwedukt dostarczał wodę w ilości ok. 20 m³ dziennie. Spływała ona do zbiornika o średnicy 6 m, skąd rozprowadzana była do domów mieszkalnych patrycjuszy, term i miejskich fontann.

Amfiteatr rzymski w Orange

25 km na północ od hotelu 

Starożytny teatr rzymski, znajdujący się w mieście Orange (starożytne Arausio) w departamencie Vaucluse w południowej Francji. Od 1862 roku posiada status monument historique, w kategorii classé (zabytek o znaczeniu krajowym).

Budowla, wzniesiona za panowania Augusta, jest najlepiej zachowanym spośród teatrów rzymskich na świecie. Podzielona na trzy sektory półkolista widownia mogła pomieścić w starożytności do 11 tysięcy widzów. Zachowany w doskonałym stanie budynek skene ma 103 m długości i 36 m wysokości. Znajduje się w nim nisza z monumentalnym, wysokim na 3,55 m posągiem cesarza Augusta, który przetrwał starożytność i w 1950 roku został złożony z kawałków i przywrócony na swoje miejsce.

Współcześnie teatr wciąż pełni funkcję miejsca rozmaitych widowisk, z miejscami na 7000 osób.